12 спогадів про Уганду

Країни африканського континенту, як правило, займають в нашому інформаційному просторі надзвичайно малу частку. Що, наприклад, ми можемо розповісти про Уганду? Швидше за все, практично нічого. Колись прем’єр-міністр Великобританії Уінстон Черчілл назвав цю країну перлиною Африки. З того часу вже минуло багато років, але його слова не втратили актуальності. В Уганді є на що подивитись та чому здивуватись. І мова не лише про природу..

   1. Старий термінал аеропорту

   Місце по-справжньому легендарне. А все тому, що в 1976 році тут приземлився захоплений палестинцями літак авіакомпанії AirFrance з двома сотнями заручників на борту. В результаті частину з них відпустили вже невдовзі, інша частина – ізраїльтяни, особи єврейського походження та екіпаж літака (106 чоловік), залишилась в полоні у терористів. Для звільнення заручників ізраїльською армією було відправлено чотири літаки “Геркулес” з більше ніж 200 бійцями елітних спецпідрозділів. Операція носила назву “Кульова блискавка” і відбувалась з відповідною швидкістю. Терористи, що слідкували за полоненими, були знешкоджені вже за 15 секунд (!) після висадки військових, а вже за годину перший літак із заручниками успішно вилетів з аеропорту Ентеббе. Втрати під час штурму терміналу були мінімальні, по своїй необачності загинув один з заручників, а вже наприкінці операції пострілом в спину вбили керівника штурмового підрозділу, старшого брата майбутнього прем’єр міністра Ізраїля Беньяміна Нетаньяху – Йонатана. Зараз старий термінал використовується угандійською армією та ООН, а на території летовища до цього часу залишаються старі літаки тієї епохи.

2. Марабу

   Ці величезні птахи настільки ж звичні для угандійців, як для нас – ворони чи голуби. Часом здавалось, що всі дерева в Кампалі, столиці Уганди, окуповані  зграями цих дещо незграбних лисих пернатих. Марабу живляться ящірками, гризунами, комахами, але основною їжею залишається падаль. В таких містах, як Кампала, птахи мають достатньо харчів, завдяки смітникам та не надто хорошим санітарним умовам в багатьох районах столиці.

3. Безпека

8-)

   Уганда стала, мабуть, першою країною, де мене обшукували, як мінімум, тричі на день. В 2010 році сомалійська ісламістська організація “Аш-Шабаб” здійснила в Кампалі два теракти, внаслідок яких загинули 74 людини. Щоб запобігти повторенню такої трагедії, при вході в будь-яке громадське місце тепер стоїть охорона з металодетекторами. Немає значення чи ви вже вдесяте заходите в готель, чи йдете в супермаркет або кафе – вас завжди перевірять, рюкзак та машину обшукають, і лише після цього ви зможете пройти далі. Чесно кажучи, такий підхід до безпеки трохи надокучає, проте останні чотири роки в Уганді спокійно, і, мабуть, такі дії теж цьому сприяють.

4. Місцева їжа

:-)

   Основним продуктом в Уганді є матоке – різновид бананів, без яскраво вираженого смаку. Їх можна готувати по-різному, але найбільш популярними є тушковані та у вигляді пюре. Ціна за тарілку матоке з рисом та м’ясом в придорожніх забігайлівках коливається в районі кількох доларів. Чесно кажучи, їв одного разу, і  рис був смачніший.

Проте найсмачнішим з того, що довелось спробувати в Уганді, все ж були фрукти. Так як у нас при дорозі продають яблука, у Східній Африці торгують ананасами, манго та джекфрутами. Ананаси, до прикладу, в півтора-два рази більші за ті, що привозять до нас з Еквадору, і досить суттєво відрізняються на смак.

Останні є найбільшими їстівними плодами серед тих, що ростуть на деревах, та можуть досягати 34 кілограм за вагою. Якщо ж плід розколоти, то всередині він схожий на маленькі болгарські перці.

5. Вода

   Проблема питної води в країнах Африки стоїть досить гостро. Внаслідок наявності в місцевій воді великої кількості бактерій, до яких наші організми просто не пристосовані, нею краще не користуватись за жодних обставин. Саме тому для пиття чи навіть чистки зубів використовують запломбовані пляшки з питною негазованою водою. З тієї ж причини краще не замовляти напоїв з льодом.

:-P

Щодо напоїв, то в Уганді ще з колоніальних часів розпочали вирощування кави та чаю, який тут п’ють так само як і в Англії, з молоком. А угандійська арабіка є одним з найкращих сортів в Африці і складає близько 95% загального експорту країни. З алкоголю країна виробляє кілька власних сортів досить доброго пива (Castle,Club,Eagle та Nile Special) та дешевого і не такого доброго джину.

   6. Національні парки

   На жаль, в жоден з них так і не довелось потрапити, проте національні парки Уганди-це дуже вагома причина, задля якої до країни щороку приїжджають тисячі мандрівників та туристів. Сафарі до парку Королеви Єлизавети дасть можливість побачити в природному середовищі левів та слонів, гіпопотамів та буйволів. Крім цього тут можна зустріти 611 різних видів птахів, що є найбільшим показником серед всіх заповідників світу.

Також в  Уганді знаходиться єдине місце у світі, де проживає популяція голубих горил. На трекінг до джунглів національного парку Бвінді потрібно витратити 300 доларів та мінімум три дні часу, проте, як на мене, це того варте.

   7. Обмін валют

   Офіційною валютою країни є угандійський шилінг. Курс до долара близько 2700 UGD = 1 USD. Проте найцікавіше те, що при обміні куп’юр різного номіналу ви отримаєте зовсім інший результат. Не знаю з чим це пов’язано, проте для номіналів менше 50 доларів курс буде на 100-150 шилінгів менший. Тому вести з собою дрібну американську валюту в Уганду не варто.

    8. Рафтинг

   Вже досить багато про це писав, тому підсумую коротко. День в рафті на Білому Нілі є однозначно одним з найкращих спогадів цього року. А ще – це спосіб зустріти нових друзів. Беріть в руки весло і вперед-не пожалієте!

9. Сувеніри

:-)

   Базар із сувенірами в Кампалі заслуговує окремої уваги. По-перше, речі там досить дешеві, а тому без подарунків для рідних та друзів ви звідти точно не залишитесь. По-друге,  де ще можна купити вертоліт з кришок від пива чи сережки зроблені з кістки?

10. Реклама

   Часом нарікають, що в нас забагато зовнішньої реклами. Для того, щоб зрозуміти, як саме не потрібно розміщувати рекламу та в яку сторону ми можемо прийти, якщо з цим видом “підприємництва” не боротись, достатньо глянути на вулиці Кампали.

11. Бода-бода

   Китайські або індійські мотоцикли з двигуном в 125 куб.см. – мабуть, найпопулярніший спосіб пересування в Уганді. Дивна назва пішла від англійського слова “border” – кордон. Культура використання спочатку велосипедів, а потім і мотоциклів з місцями для пасажирів пішла від потреби в перетині кордону між Кенією та Угандою. А оскільки люди їздили в обидві сторони, то і слово “кордон” повторювали двічі.

На бода-бода возять всіх і все. Варіації на цю тему просто невичерпні: троє пасажирів з дітьми на одному мотоциклі-легко, пасажирка з козою в руках чи чоловік з двометровою шибою-без проблем. Внаслідок відсутності будь-яких засобів безпеки, аварії за участю бода-бода трапляються доволі часто. Кажуть, якщо доплатити водію трохи зверху (долар чи близько того)-він повезе вас набагато безпечніше. Перевіряв-не подіяло.

:-)

12. Віза та добирання

;-)

І насамкінець те, що цікавить кожного з нас перед початком кожної подорожі. Добиратись в Уганду найкраще літаком, оптимальним по співвідношенню ціна-якість-зручність є Turkish Airlines, які мають майже прямий рейс зі Стамбулу до Ентеббе з годинною зупинкою для висадки пасажирів в столиці Руанди – Кігалі. Щодо візи, то для громадян України вона потрібна, проте дістати штамп в паспорт можна просто на кордоні, оплативши 50 доларів та заповнивши іміграційну картку. З 1 січня 2014 року існує домовленість між Кенією, Угандою та Руандою про так звану єдину візу, яка повинна коштувати 100 доларів і мала б дозволити відвідати всі три країни одночасно. Але в Африці часто стається не так, як плануєш, тому краще готуватись до варіанту, коли візу в кожній країні треба буде брати окремо.