Мій добрий колєга Максим Баландюх, жартуючи, говорить, що всі гори однакові. А я можу лише додати: “Так. Однаково прекрасні”.

w-trek-000

   Про трек W, що знаходиться в чилійській Патагонії, у світі любителів гір не знає лише лінивий. Він неодноразово вносився до різних топів та рейтингів, як один із найкрасивіших у світі. Бірюзові води озер Норденскйолд та Пехое, гранітні піки Торрес та Куернос(які вам посміхаються на наступному фото:) не дають спокійно спати багатьом жителям нашої чудової планети.

w-trek-36

   І вже на цьому етапі починаються перші проблеми:) Адже кількість туристів зі всього світу у національному парку Торрес дель Пайне (Torres del Paine) росте з кожним роком, як і ціни на все навколо, а його місткість – ні. Іншим непростим моментом є організація резервацій кемпінгів та притулків(refugio) у парку, якими керують три окремі, ніяк не пов’язані між собою, організації. І попри те, що “Пайне” з мови місцевого індіанського племені означає “голубий”, все частіше парк називають на англійський манер Торрес дель Пейн (Torres del Pain) – вежі болю.

w-trek-0

   Проте не все так страшно, бо при правильному та завчасному плануванні, і наявності трохи вдачі, можна гори звернути (головне, не в буквальному сенсі).

    Як я вже згадував вище, кемпінгами та притулками в парку керують три окремі організації:

 1. Державна чилійська структура CONAF (Corporación Nacional Forestal). Їй належать Campamento Paso, Italiano та Torres(який в сезоні 2017-2018 закритий на реставрацію). Всі ці кемпінги безплатні, а тому розлітаються, немов гарячі чебуреки в Брюховичах під Львовом
 2. Vertice Patagonia. Це приватна структура, яка взяла в оренду чилійську землю, та створила на ній свою хорошу інфраструктуру. Їм належать Campamento Dickson, Campamento Los Perros (ці два кемпінги входять до кругового треку “O”), Campamento/Refugio Grey, Campamento/Refugio Paine Grande
 3. Fantastico Sur. Ще одна приватна структура, яка побудувала свої кемпінги на приватній(!) землі. Ще до того,як Торрес дель Пайне зробили національним парком, там змогли приватизувати якісь клапті,які зараз успішно та дуже прибутково експлуатує Fantastico Sur. Їм належать Campamento Seron(входить до треку “O”), Campamento/Refugio Cuernos, Campamento/Refugio Frances, Campamento/Refugio Chileno та Hosteria/Campamento Torre Central.

    В теорії на сайти кожної із цих організацій можна зайти та забронювати вакантне місце. На практиці, підтвердження бронювання може не прийти ніколи або прийти за кілька днів до вашого приїзду в Патагонію. Тому варто бути настирними та переписуватись з ними до останнього подиху:)

    Про те, що варто взяти з собою в мандри Патагонією (та й зрештою в будь-який трекінг горами) я писав тут.

   Але перед тим як щось бронювати варто спочатку розуміти що і на який термін. Швидкість проходження будь-якого маршруту залежить від фізичних кондицій, погоди, вільних місць у кемпінгах та решти менш значних факторів. Якщо все склалось добре, то ідеальний час на W trek – це 5 днів або 4 ночі у парку. Пройти маршрут можна як із заходу на схід, так і навпаки. Різниця між тим звідки та куди рухатись звісно є, але лише спробувавши обидва шляхи можна сказати, який з них кращий. Я пройшов трек зі сходу на захід всього за 3 дні (і мені сподобалось!), тому розпишу тут саме цей варіант.

chile-torres-del-paine-camping-map-2017

Проте я би радив його модифікувати в сторону більшої кількості ночей, адже мій варіант був таким, в тому числі, через форс-мажорні обставини.

   Практично будь-яка поїздка в парк Торрес дель Пайне починається в милому містечку Пуерто Наталесі. Звідти кожного дня виїжджають декілька компаній, які по факту складаються з одного автобуса та керуються місцевими сім’ями:)

    Ось так виглядають карти національного парку в 2D (карта у хорошому розширенні та клікабельна) та 3D варіантах.

torres_Torres del Paine Circuit Map

   На першій карті ви можете побачити стандартний W трек, який більшість людей проходить за 4-5 днів, повноцінний круговий трек O, до якого входить північна частина парку, та трек Q, до якого відноситься ще кемпінг Пехое на півдні та маршрут до нього.

    Треки в горах прийнято міряти не кілометрами, а годинами. Адже по рівній поверхні ви пройдете 10 кілометрів набагато швидше, ніж із перепадом висот у 500 метрів. Загалом,всі години, які пишуть на детальних картах парку більш-менш відповідають дійсності.

 

День 1. Campamento Hosteria Las Torres-Mirador Base Las Torres-Campamento Hosteria Las Torres

   Camping Hosteria Las Torres-вартість 20$ (інші варіанти-Camping Torres Ranger Station(безплатний,закритий в сезоні 2017) або Chileno-110$ з місцем для палатки на платформі та Full Board-3 разовим харчуванням)

   Можна приїхати до першої зупинки автобуса в Лагуна Амарга (Laguna Amarga), там оформити всі необхідні документи для входу в національний парк (при собі обов’язково треба мати готівку, в 2017 році це десь мінімально 45 тисяч чилійських песо на всі витрати). Звідти до готелю Las Torres відправляється маршрутка.

w-trek-1_hosteria-torres

   По приїзді в кемпінг шукаємо якомога менш вітряне місце, яких там достатньо, та розбиваємо намет. Кидаємо основні речі в палатку та з денним невеликим рюкзаком (типу,Exped Couldburst 25) відправляємось в трек до вершин Торрес.

w-trek-7 w-trek-6

    У мене цей маршрут зайняв 3 години в одну сторону,дякуючи швидконогій німкені Майші,яка не давала мені розслабитись ні на хвилину:) Але згідно карт він займає 4,5 в напрямку Веж, і це більш реальний час для нього.

w-trek-3_chileno w-trek-5w-trek-4

    Зважаючи, що в дві сторони буде десь 8-9 годин, якраз до вечері ви повернетесь у табір, зможете скористатись гарячим душем та туалетом та повечеряти за столом, посидівши на одній зі спеціально встановлених для цього лавок.

 Пройдена відстань: 19км (9,5км в одну сторону) Перепад висот: 1480м (740м вверх та 740м вниз) Приблизний час: 8год Складність: 4 з 5

 

День 2. Campamento Hosteria Las Torres-Campamento Italiano

   Campamento Italiano – безплатно (інші варіанти, Campamento Cuernos-115$(включає Full Board з 3-разовим харчуванням), Campamento Frances-20$)

   Це був, мабуть, найважчий день. Коли ми покидали перший кемпінг, я ще не знав, де і в яких умовах буду ночувати цього вечора. Зазвичай більшість людей робить зупинку у кемпінгу Франсез чи Куернос, щоб краще розбити відстані по днях. У мене не було жодної резервації на цю ніч. Сталось це через страйк працівників державної організації CONAF, внаслідок якого я не зміг піти в круговий О трек.

Processed with VSCO with hb2 preset

w-trek-12_cuernos-2

   Частину ночей врешті вдалось зарезервувати з нуля, але не цю. Тому вечір був повним веселих переговорів з працівниками різних кемпінгів про можливе проживання у них. Fantastico Sur, яке оперує двома вищезгаданими кемпінгами, загинало нереальні ціни за палатку (з повним харчуванням) чи двоповерхове ліжко хостельного типу (від 115 до 150 доларів за ніч). В результаті під шквальним вітром та дощем довелось йти до безплатного кемпінгу Італьяно та шукати щастя там. Добре, що місцеві рейнджери вирішили це щастя у мене не забирати. Дякую,хлопці! :)

w-trek-8

   Сама дорога між цими кемпінгами дуже мальовнича, проходить через перевали, ліси та по пляжі в безпосередній близькості до озера Норденскйолд, названого в честь шведа, що його відкрив. Якщо до обіду погода нам дуже сприяла, то після перевалу здійнявся сильний вітер та лило як із відра до самого вечора. Але в цьому теж є свій кайф мандрів Патагонією!

w-trek-9-b    w-trek-11_shore

   Якщо у платних кемпінгах від Fantastico Sur є гарячі душі, то в безплатному Італьяно лише туалет та місце для приготування їжі. Але знаходиться Італьяно у мальовничому лісі і з точки зору логістики від нього набагато краще добиратись до мірадору Брітаніко та потім рухатись в сторону Пайне Гранде.

Пройдена відстань: 15,41км (9,5км в одну сторону) Перепад висот: 960м (спуск 460м, підйом 500м) Приблизний час: 6,5 годин Складність: 3 з 5

 

День 3. Campamento Italiano-Valle Frances-Mirador Britanico-Valle Frances-Campamento Italiano-Paine Grande

   В кемпінгу Італьяно краще прокинутись рано-вранці, поки туди не прийшли групи людей з Куернос чи Франсез. Тоді поснідати, скласти речі та залишити важкий рюкзак біля будинку, де живуть рейнджери. В результаті по обіді там буде кілька десятків рюкзаків, тому постарайтесь не забути, як виглядає саме ваш;)

w-trek-13-italiano

   Спочатку стежка веде до Французької долини, з якої відкривається неймовірна панорама на однойменний льодовик. Ми мали щастя спостерігати принаймні три лавини поки були там. Надзвичайно сильне враження від масштабу та звуків, які видають гори при сходженні снігу чи відколюванні льоду від самого льодовика. Складається думка, ніби здалеку до нас наближається серйозна буря. Дорога до мірадору(оглядовий майданчик іспанською) долини Франсез займає годину часу.

w-trek-14 w-trek-15

   Далі ми проходимо через велику відкрити площу всипану каміннями, де постійно орудують сильні вітри, йдемо через вигорілий ліс, що формує якусь фантасмагоричну картину разом із вежами Куернос та врешті через 1,5 години добираємось до мірадору Брітаніко.

w-trek-17

   За хорошої погоди види тут відкриваються неймовірні, адже перед вам панорама 360 градусів на всю долину, а ви знаходитесь на вершині, посередині цієї всієї краси.

w-trek-16-b w-trek-16

   Трекінг до мірадору Брітаніко згідно одноголосного рішення фахівців (голосували Майша та я:-) зайняв перше місце серед принад W треку в Торрес дель Пайне.

w-trek-18 w-trek-18b

Пройдена відстань(Італьяно-Брітаніко-Італьяно): 11,6км Перепад висот (Італьяно-Мірадор Брітаніко): 1128м (560м в одну сторону) Приблизний час: 5 годин Складність: 4,5 з 5

   Після обіду з продуктів, які ви взяли з собою,в кінцевій точці треку, повертаємось назад у кемпінг Італьяно, щоб забрати важкі рюкзаки, та продовжити маршрут через підвісний міст в сторону притулку Пайне Гранде.

   Тут починають відкриватись шикарні види на озеро Пехое.

w-trek-19

   А ще не треба забувати обертатись назад, адже там в хорошу погоду будуть височіти вершини Куернос.

w-trek-20 w-trek-21
   До речі,долина Франсез та дорога з Італьяно до Пайне Гранде-це крайня східна межа сумновідомої пожежі, яка сталась у національному парку Торрес дель Пайне в 2011 році. Тоді, за офіційною версією, ізраїльский турист спробував спалити туалетний папір недалеко від льодовика Грей. Вітер був настільки сильний, що моментально розніс вогонь по парку. Тоді згоріло 8,5 тисяч гектарів лісу, а сам парк виглядав так :(

w-trek-10

   Під час треку в Аргентині я зустрів багато ізраїльських туристів, які до цього часу відчувають упереджене ставлення зі сторони чилійських та аргентинських рейнджерів. Навіть таблички у парку про необхідність забирати сміття зі собою написані лише трьома мовами: англійською, іспанською та на івриті.

w-trek-21_b

 Пройдена відстань(Італьяно-Пайне Гранде): 8км Перепад висот: 150м Приблизний час: 3 години Складність: 2 з 5

 Загалом відстань за день: 19,6км Перепад висот: 1278м (560м вверх та 728м вниз) Приблизний час: 8 годин Складність: 3 з 5

День 4. Refugio Paine Grande-Refugio Grey(Mirador Grey)-Refugio Paine Grande

    Campamento Paine Grande-10$. Refugio Paine Grande-50$ за ліжко без постільної білизни(80$ з білизною). Цю опцію мені довелось брати через відсутність вільних місць у кемпінгу. Пайне Гранде є найпопулярнішим місцем для зупинки у Торрес дель Пайне.

w-trek-22

В цей день план був вийти якомога раніше та сходити до оглядового майданчика на льодовик Грей, що знаходиться в 10 хвилинах ходу від рефухіо Грей. Дорога в обидві сторони приблизно однаково та досить виснажлива, тому день обіцяє бути довгим. В ідеалі краще заночувати в кемпінгу чи рефухіо Грей та повернутись у Пайне Гранде наступного дня. Таким чином у вас з’явиться можливість сходити трохи далі за кемпінг Грей в сторону Пасо, де по дорозі можна пройти кілька захоплюючих підвісних мостів та побачити абсолютно неймовірну панораму на льодовик зверху.

w-trek-24

Так склалось, що з кожним днем мого перебування у парку вітер все сильнішав. І якщо в перший день він був всього 50-60км/год, то цього дня він досягав 90км/год. Шалений адреналін протистояти такому вітру на оглядовому майданчику, а по суті великому камені, який зі всіх сторін продувається на 150%.

w-trek-28

 

  Врешті винагородою дня став мірадор Грей, де можна спуститись до самої льодовикової лагуни,просто посидіти та помріяти про щось хороше або відсвяткувати закінчення W!

w-trek-25 w-trek-26 w-trek-27

Пройдена відстань: 23,1км Перепад висот: 1800м (1000м вверх та 800м вниз) Приблизний час: 7 годин Складність: 4 з 5

 

 Пройдена відстань за весь W трек: 77,11км Перепад висот: 5518м (2760м вверх та 2758м вниз) Приблизний “чистий” час: 29,5 годин Середня складність: 3 з 5

 

День 5. Refugio Paine Grande-Guarderia Pudeto

По суті, в цей день можна було би повертатись із притулку Грей. Але в мому випадку я просто добре виспався та, поснідавши, пішов на катамаран до Пудето. Квитки на човен можна купити при посадці, потрібно мати з собою 18 тисяч чилійських песо, що приблизно дорівнює 28 доларам США. Багато хто розпочинає W трек саме поїздкою на катамарані через озеро Пехое. Для цього в перший день після оформлення документів в Лагуна Амарга потрібно повернутись у свій автобус, який віз вас із Пуерто Наталеса, та доїхати з ним до гардерії Пудето. Практично відразу звідти буде відправлятись катамаран в сторону Пайне Гранде (якщо, звичайно, дозволить погода). Часом катамарани скасовують або переносять через сильні вітри на озері.

w-trek-29-bw-trek-29

    Важливо пам’ятати кілька основних правил для того, щоб ваш трекінг у парку Торрес дель Пайне вдався:

 1. Для всіх кемпінгів чи рефухіо потрібна попередня резервація. Вас можуть не пропустити на контрольних пунктах без роздрукованого підтвердження заброньованого кемпінгу (хоча бувають винятки).
 2. Безплатні кемпінги у CONAF треба бронювати у першу чергу мінімум за 2-3 місяці до треку, а то і раніше.
 3. На маршрути тепер встановлені максимально пізні години, після яких виходити в трек заборонено. Це зроблено, в тому числі, і для вашої безпеки. Вночі набагато більший шанс зустріти хижаків у лісі (я так зустрічав двічі лисиць, а крім них ще бігають не завжди ситі пуми). Тому варто звертати на цей час увагу.
  torres-del-paine-trail-closing-time
 4. Якщо W трек можна проходити і з заходу на схід, і навпаки, то трек O можна йти лише проти годинникової стрілки, тобто зі сходу на захід.
 5. В північній частині парку (backside), яка входить до кругового маршруту, зараз встановлений ліміт в 80 трекерів, які можуть знаходитись там протягом дня. Тому якщо хтось зарезервував кемпінги раніше, то вам доведеться шукати інші дати

    Як бонус, хотів би ще коротко розписати свій план кругового О треку(повний трек з картою можна знайти тут), який поки так і не вдалось втілити в життя:

 full_circuit_elevation_jpg

День 1. Hosteria Torres-Campamento Seron

    Тут план такий же, як і при проходженні W у моєму варіанті. Приїжджаєте в Лагуна Амарга з Пуерто Наталеса, звідти маршруткою до Хостерії Торрес. Від неї починається трек до кемпінгу Серон, який коштує цього року 20$, та яким займається Fantastico Sur. Вас чекає мальовнича, досить довга, але практично полога, дорога серед прекрасної природи національного парку Торрес дель Пайне.

torres_seron

   В самому кемпінгу є гарячі душі, туалети, два столики для того, щоб перекусити, та вода придатна для пиття.

 

Відстань: 8,9км Перепад висот: 435м (275м вверх та 160м вниз) Орієнтовний час на проходження: 4 год Складність: 2 з 5

 

День 2. Campamento Seron-Campamento Dickson

   Кемпінг Діксон коштує 8$ з людини. Це місце вважається найбільш популярним серед москітів. Тому обов’язково прихопіть із собою спрей та не залишайте надовго вашу палатку відкритою. Також тут відкривається неймовірний вид на гори та льодовики довкола. У кемпінгу є гарячі душі, туалети та притулок, де можна приготувати їжу.

dickson-campsite

 

Відстань: 18,5км Перепад висот: 290м (180м вверх та 110м вниз) Орієнтовний час на проходження: 6 год Складність: 3 з 5

 

День 3. Campamento Dickson-Campamento Los Perros

    Кемпінг Лос Перрос коштує 8$ з людини. Умови там досить базові, гарячих душів немає, проте є притулок, де можна приготувати їжу, та туалети.

dickson-perros

 

Відстань: 13,8км Перепад висот: 719м (419м вверх та 300м вниз) Орієнтовний час на проходження: 5 год  Складність: 3 з 5

 

День 3. Campamento Los Perros-John Gardner Pass-Campamento Paso

   Цей день можна скоротити за рахунок прохо Джона Гарднера на третій день. Але зазвичай на перевал варто виходити дуже рано вранці (десь о 4-5 ранку), оскільки до обіду на ньому буває краща погода. Якщо падає сніг чи просто вітряно, перевал може бути закритий, і без допомоги гіда вам його не пройти.

john_gardner_pass

   Кемпінг Пасо безплатний, у ньому немає ніяких зручностей, окрім туалету та невеликої хатини з кількома лавками та столами для приготування їжі. Проте його великою перевагою його є локація недалеко від перевалу Гарднера та прекрасного оглядового майданчика на льодовик Грей.

 Відстань: 12км Перепад висот: 1480м (680м вверх та 800м вниз) Орієнтовний час на проходження: 4,5 год Складність: 5 з 5

 

День 4. Campamento Paso-Refugio/Campamento Grey

    Ніч у кемпінгу Грей для людини виходить 8$. В кемпінгу є все, що потрібно, в притулку також є ресторан, де при бажанні можна поїсти (резервувати їжу треба заздалегідь). Дорога від Пасо до Грея цікава двома шикарними підвісними мостами, які протягнуті над урвищами та видами на льодовик Грей.

w-trek-31

w-trek-23

 

Відстань: 10км Перепад висот: 360м вниз Орієнтовний час на проходження: 4год Складність: 2,5 з 5

 

День 5. Refugio/Campamento Grey-Refugio/Campamento Paine Grande

   Кемпінг Пайне Гранде коштує 10$. Тут є гарячі душі, туалети та кухня. Палатки знаходяться під прикриттям схилу гори, хоча все одно кемпінг вважається одним із найбільш вітряних у національному парку. По маршруту дивіться передостанній день W треку.

w-trek-22a

 

Відстань: 11,5км Перепад висот: 900м (400м вверх та 500 вниз) Орієнтовний час на проходження: 3год Складність: 3 з 5

 

День 6. Refugio/Campamento Paine Grande-Mirador Britanico-Campamento Italiano

    Все те ж саме, що і для W треку, тільки в іншу сторону :)

dscf4838 dscf4849

 

Відстань: 22,5км Перепад висот: 150м (вверх від Пайне Гранде до Італьяно) + 1128м (560м в одну сторону від Італьяно до Брітаніко і назад) Орієнтовний час на проходження: 8 годин Складність: 3,5 з 5

 

День 7. Campamento Italiano-Campamento Torres Ranger Station(закритий в сезоні 2017 на реновацію, як альтернатива – Campamento Chileno)

    Це найдовший день кругового треку, адже доведеться не просто пройти від Італьяно до Хостерії Торрес, а й набрати досить багато висоти в кінці, якщо ви хочете мати змогу вийти на світанку до льодовикового озера з панорамою на Торрес.

w-trek-33 w-trek-34

   В кемпінгу Торрес, який зараз відновлюють,є лише туалет та місце для готування їжі (можливо,це зміниться в сезоні 2018). В Чілено є як рефухіо, так і кемпінг, відповідно там є гарячі душі, туалети та ресторан з можливістю 3-разового харчування.

 Відстань: 22км Перепад висот: 970м (600м вверх та 370м вниз)Орієнтовний час на проходження:9-10 годин Складність: 4,5 з 5

 

День 8. Campamento Torre Norte-Mirador Base Las Torres-Hosteria Torres

    Фінальний зазвичай залишають на те, щоб зустріти світанок біля вершин Торрес (як варіант,його теж можна зробити першим у круговому маршруті в залежності від погоди і резервацій). Проте для виконання місії по зустрічі вранішнього сонця вам потрібно ночувати в Торре Норте(який закритий на сезон 2017) або хоча б у Чілено (тоді виходити на штурм останньої ділянки треба буде десь о 3-4 ранку). Після світанку можна спускатись до Хостерії Торрес, щоб встигнути на автобус з Лагуни Амарги до Пуерто Наталеса.

dscf4621

 Відстань: 13км Перепад висот: 1050м (450м вверх та 600м вниз) Орієнтовний час на проходження: 4,5 години Складність: 3 з 5

Загальна відстань за весь O трек: 132,2км Перепад висот: 6504м (3304м вверх та 3200м вниз) Приблизний “чистий” час: 49 годин Середня складність: 3,5 з 5

   У парку Торрес дель Пайне немає поганого варіанту маршруту. Оберете ви W, O чи Q не так важливо, адже будь-який з них подарує вам неймовірні емоції та спогади, які будуть з вами все життя!

Діліться з друзями та залишайте свої думки в коментарях!
  Схожі статті:
  Середньовічний Меджибіж: подорож в часі!
  Автостопом до Гавани. Початок
  Патагонія. Що взяти з собою в подорож горами?

  Залиште відгук

  Ви повинні бути авторизовані, щоб залишити коментар.