Коли досить довго мандруєш країною, пропустити столицю просто неможливо. Тим більше, якщо мова йде про Сакартвело. Тбілісі – це дзеркало всієї Грузії. Тут такі ж гостинні та емоційні люди, така ж смачна їжа та неймовірна природа навколо.

Тбілісі-місто-що-дихає-26

   Під час червневої поїздки мені вдалось побувати в місті аж чотири рази, щоправда більшість з них проїздом. Тбілісі – головний транспортний вузол країни, звідки можна добратись в будь-яку точку Грузії та в сусідні держави. З кожної автостанції відправляються маршрути в різні кінці Сакартвело: з Дідубе (станція метро Дідубе) – в район Казбегі, Ахалцихе, Кутаїсі, Боржомі, Шатілі та Рачу; з Навтлугі (станція метро Самгорі) – в Кахетію та Квемо-Картлі; з автовокзалу Ортачала (метро Ісані) – в ту ж Кахетію, Азербайджан, Вірменію, Туреччину, Росію чи Іран.

   Пересуватись по місту найкраще пішки, тим більше, що все найцікавіше знаходиться в центрі. В випадку якщо потрібно добратись кудись подалі, можна скористатись метро, автобусами, маршрутками чи таксі. Ціна проїзду в тбіліському метрополітені чи міськими автобусами становить 50 тетрі (0,5 ларі), маршруткою – 80 тетрі. Для зручності можна купити в підземці магнітну карту за 2 ларі, яку надалі поповнювати грошима. Нею вийде розрахуватись як в метро, так і в автобусах. Якщо ж ви вирішите взяти таксі, то його ціна, як правило, не буде перевищувати 6-7 ларі.

Тбілісі-місто-що-дихає-10

  В кожного міста є символи, без яких уявити його просто неможливо. Так і у Тбілісі, на горі Мтацмінда височіє фортеця Нарікала, перші згадки про яку датуються ще VII століттям. Піднятись до неї можна канатною дорогою (1 ларі), що починається від моста Дружби. Також є дві дороги сходами наверх, одна – з району вулиці Лесеідзе, інша – через район Бетлемі до монументу “Матері Картлі”.

Тбілісі-місто-що-дихає-34

Тбілісі-місто-що-дихає-19Тбілісі-місто-що-дихає-33

   З фортеці відкривається прекрасний вид на все місто, в тому числі і головний Катедральний собор Грузії – Цминду Самебу. Храм почали будувати в 1995 році та закінчили за 7 років. Будівля храму вражає своїми розмірами: висота складає більше 100 метрів, а площа – більше 5 тисяч квадратних метрів (!).

Тбілісі-місто-що-дихає-16Тбілісі-місто-що-дихає-05

   Якщо подивитись з Нарікали направо, то можна побачити район Абанотубані з випуклими дахами, зовсім поруч з мусульманською мечеттю. Це будівлі сірчаних бань, історія яких нерозривно пов’язана з самим містом. Існує легенда про те, що під час полювання грузинський цар Вахтанг Горгасалі підстрелив оленя, якому після цього вдалось добігти до сірчаного джерела. Рана звіра затягнулась, і він все-таки втік від переслідувачів. А здивований цар наказав побудувати на цих землях місто, яке потім назвали Тбілісі (“тепле джерело”).

Тбілісі-місто-що-дихає-09 Тбілісі-місто-що-дихає-29

   З іншого ж боку від фортеці знаходиться район Старого міста (Бетлемі) – справжнє лице історичного Тбілісі. Гуляти тут можна дуже довго, кожного разу натрапляючи на щось цікаве. Оскільки ця частина міста практично не реставрувалась, то місцями виглядає, що про неї всі забули. Якщо вчасно не потурбуватись, то згодом від неї не залишиться і сліду. :-| Окремої уваги заслуговують тбіліські балкони, таку красу мені доводилось бачити лише в Баку.

Тбілісі-місто-що-дихає-35

Тбілісі-місто-що-дихає-31 Тбілісі-місто-що-дихає-32

Тбілісі-місто-що-дихає-12

   Обов’язково варто сходити в Державний музей мистецтв Грузії, що знаходиться на центральному проспекті Руставелі. Саме там може випасти нагода побачити роботи найвідомішого грузинського художника Ніко Піросмані.

Тбілісі-місто-що-дихає-17

   Якщо у вас є декілька днів у Тбілісі, то неодмінно варто організуватись та поїхати в першу столицю Грузії – Мцхету. В ній знаходиться головна святиня грузинського народу – храм Светіцховелі (“животворний стовп”). Існує версія, що церква була побудована на місці захоронення частини хітону Христа.

Тбілісі-місто-що-дихає-8 Тбілісі-місто-що-дихає-30

   Біля Мцхети зливаються в одну дві ріки – Кура(Мткварі) та Арагві. Оскільки кожна з них на своєму шляху омиває різні породи, то і місце злиття виглядає дуже цікаво. Найкраща панорама на місто відкривається з монастиря на пагорбі – Джварі. Згідно легенди, в IV столітті на цьому місці свята Ніно встановила хрест, що і відбилось в назві монастиря. Добратись в Мцхету можна на маршрутці за 1,5 ларі від станції метро Дідубе, якщо ж у вас трохи більша компанія, то можна там же домовитись за приватний транспорт (проїзд до Джварі та Мцхети буде коштувати близько 30 ларі за машину з очікуванням вас на місці).

Тбілісі-місто-що-дихає-04 Processed with VSCOcam with lv01 preset

    І хоча всі ці місця безперечно варті уваги, але в Тбілісі однозначно потрібно зробити кілька речей, без яких мені тепер важко уявити поїздку в це чудове місто…

   Сходити в Театр маріонеток Резо Габріадзе. Театр був заснований одним з найвідоміших грузинських режисерів (чого лише варті “Міміно” та “Кін-дза-дза”) ще в 1981 році на вулиці Шавтелі, 13. З того часу він став одним з найулюбленіших в Тбілісі. Вистави відбуваються по вечорах з четверга по неділю та завжди збирають багато глядачів. Саме тому про квитки варто потурбуватись наперед. Саму будівлю дуже легко знайти по вежі з годинником, яка була побудована завдяки самому майстрові в 2011 році. З того часу, кожного дня в 12 та 19 годині, біля театру збираються люди, щоб подивитись міні-вистави ляльок на годинниковій вежі.

Тбілісі-місто-що-дихає-21Тбілісі-місто-що-дихає-20

   Випити лимонаду в кафе “Пурпур”. Кафе з такою назвою відкрили в столиці Грузії ще в 2008 році. Воно розташовувалось за тією ж адресою, що і зараз, проте на першому поверсі. В інтер’єрі використовувалась керамічна цегла, а свою назву місце отримало завдяки пурпуровій стінці, що була в тому приміщенні. Проте наприкінці 2012 року термін оренди завершився, власники будівлі виставили нереальні умови, а “Пурпур” довелось переїжджати на другий поверх. Впевнений, що це відбулось на краще. Адже такого атмосферного місця в Тбілісі я більше не зустрічав. Його облаштували в стилі аристократичної тбіліської квартири. Навіть попри дещо високі, як для Грузії, ціни, сюди все одно неодмінно варто зайти.

Тбілісі-місто-що-дихає-23

  Відчути справжні емоції. Під час перебування в Тбілісі нам пощастило потрапити на футбольний матч між збірними Грузії та Франції. Ті, хто колись був на стадіоні, безперечно зрозуміють, що таке емоції вболівальника в чистому вигляді. Одні країни вирізняються організованими піснями, інші малюють чудові банери, але такі переживання та експресію, які були в той вечір на стадіоні “Динамо Арена”, я мав можливість відчути лише на славнозвісному міланському “Сан Сіро”. Крім того центральний стадіон Тбілісі – це, немов, екскурс в минуле київського “Олімпійського”.

Тбілісі-місто-що-дихає-37Тбілісі-місто-що-дихає-36

 Побачити нічне життя Тбілісі. Щоб сповна відчути Тбілісі, обов’язково варто сходити кудись ввечері. Якщо ви любите шумні паби, велику кількість молоді та не надто туристичні місця-вам в район вулиці Лео Кіачелі, що зовсім поруч зі станцією метро Руставелі. Якщо ж ви опинитесь ввечері біля вулиці Леселідзе, що починається від Площі Свободи (Liberty Square) та тягнеться вздовж Старого міста, то отримаєте змогу потрапити в один з багатьох барів з живою музикою. Повірте, такого виконання відомих пісень ви ніколи не чули – грузини вміють співати серцем.

Тбілісі-місто-що-дихає-28

   Прогулятись кавказьким Парижем. Грузини кажуть, що містами кохання в Сакартвело є Сігнагі або Батумі. Але таких вібрацій, як у Тбілісі, ви не відчуєте більше ніде на Кавказі. Перші натяки на Париж з’являються, коли потрапляєш на блошиний ринок, що знаходиться на Сухому мості.

Тбілісі-місто-що-дихає-18 Тбілісі-місто-що-дихає-25

   Далі, гуляючи по набережній ріки Кури в тіні платанів, ці відчуття лише посилюються. Якби не насичений автомобільний рух збоку та краєвид на пагорби за Старим містом, загубитись в просторі було б надзвичайно просто.

Тбілісі-місто-що-дихає-27

   Врешті, вечірнє освітлення тбіліської телевежі своїм золотистим кольором перегукується з паризькою родичкою. Піднявшись ввечері фунікулером на пагорб до неї, ви зможете побачити нічний Тбілісі зовсім з іншого ракурсу.

Тбілісі-місто-що-дихає-14Тбілісі-місто-що-дихає-13

   Тбілісі-місто, яке живе, і в якому хочеться перебувати. Так склалось, що обидві поїздки в Грузію, закінчувались саме в ньому. Але в який би період вашого знайомства з Грузією не відбулась ця зустріч, будьте впевнені, що вона вийде незабутньою. Time 2 Go! Час подорожувати!

Діліться з друзями та залишайте свої думки в коментарях!
  Схожі статті:
  Чим може здивувати Париж?
  Придністров'я. Подорож до країни, якої не існує
  Справжній рафтинг на Білому Нілі

  Залиште відгук

  Ви повинні бути авторизовані, щоб залишити коментар.