Є місця, які закохують в себе моментально. Для мене Варшава точно не з таких. Вона не дає себе зрозуміти з першого разу, прикриваючись під товстою оболонкою штучності, вирощеної за часів соціалізму. Від довоєнної архітектури в центрі практично нічого не залишилось, Старе Місто відновлене практично з нуля, а на місці Великої Синагоги на сучасній Банковій площі височіє хмарочос. Можливо, саме тому я зрадів, коли через рік після першого знайомства з містом, доля привела мене жити в його, мабуть, найдивнішому районі  під назвою Прага.

Praha_01

   Однією з найвищих споруд Праги, яку видно навіть з лівого берега, є катедральна базиліка св. Міхала і Флоріана. Через її готичний стиль існує помилкова думка, що назва району пов’язана з чеською столицею. Проте нічого спільного між ними немає. На місці сучасної Праги колись був непрохідний ліс, який для будови нового поселення просто спалили (або як кажуть в Польщі, “випражили”).  :-)

Praha_27

   Навпроти базиліки на території празького парку (park Praski) знаходиться Варшавський зоопарк. І був би він цілком звичайним, якби за його межами не гуляли ведмеді.. Для них просто при вході в парк побудували окремі апартаменти із власною печерою та невеликою горою. Від потенційного “сніданку”, який час від часу приходить на цих ведмедів подивитись та пофотографувати, відділяє рів наповнений водою та зовсім невеликі перила. ;-)

Praha_24 Praha_24a

    Біля празького парку знаходяться ще дві цікаві будівлі. Костьол Божої Матері Лоретанської є найстарішою спорудою Праги. Він був збудований в першій половині 17 століття, кілька разів руйнувався, реставрувався і врешті таки достояв до нашого часу.

Praha_15 Praha_15a

   Православна церква Марії Магдалени має цікаву передісторію. Вона була збудована, як символ російського панування в Польщі, в кінці 19 століття. З одного боку, в околицях мешкало багато російських військових, з іншого – навпроти неї тоді розташовувався Петербурзький вокзал, пасажирів якого і мала зустрічати велична святиня. На щастя чи на жаль, але вокзалу того вже давно немає, як і прямого сполучення з Петербургом.

Praha_14

   Що залишилось з часів російської присутності в Празі, то це будинок на розі вулиць Віленської і Торгової. Колись в ньому мешкали радянські військові (чутки приписують туди штаби КГБ та ГРУ),  проте на початку 90-х при виїзді з Польщі колишні мешканці винесли та поламали все, що тільки можна було. З того часу будинок так і стоїть: без каналізації, електрики та будь-яких умов для проживання.

Praha_16 Praha_16b

   Будинки Праги заслуговують на особливу увагу. Більша частина з них збереглась в своєму довоєнному вигляді. З одного боку це добре, адже є можливість відчути подих тієї епохи. Відомий польський режисер Роман Поланскі, знімаючи свого “Піаніста”, не міг оминути такої можливості. Так район вулиць Мала, Конопацка та Стальова попали в кадри його фільму.

Praha_19 Praha_19a Praha_19b Praha_19c

   З іншого боку, з часів війни район практично не відновлювався. Тому відсутність балконів майже не дивує. Ніхто ними не займається, а тому з часом вони просто обвалюються…

Praha_13 Praha_13a

   На Празі дуже багато будинків, що просто притягують до себе погляд. Виходиш зранку з дому і перед очима постає ось така краса.

Praha_08

   Або випадково заглянеш в якийсь двір, а там поміж будинків потрохи розвалюється стара довоєнна котельня.

Praha_04Praha_03

   Досить часто в празьких дворах можна побачити невеликі вівтарі. Практично всі вони були встановлені в роки Другої Світової війни. В час зневіри, коли людей постійно переслідували трагедії війни, такі маленькі місця допомагали їм знаходити в собі сили жити далі.

Praha_17 Praha_25

   Колоритний вигляд Праги вдало використовують бізнесмени. “Aparthotel” на Стальовій класно вписується в локальну архітектуру.

Praha_20 Praha_20a

     А зовсім поруч стоїть занедбана фабрика Шихта – найбільший промисловий об’єкт Праги минулого століття. Тут виготовлялось мило, яким користувалась практично вся Польща (фабрика забезпечувала країну на 75% у міжвоєнний період). Комин адміністративної будівлі фабрики – найвища точка Праги (83 метри).

Praha_05

   Якщо уважно придивитись до деталей, то можна побачити багато цікавого. З “Дому під сиреною”, що на вулиці Інженерській,6, 11 грудня 1866 року виїхав перший у Варшаві кінний трамвай. Колія дотепер виглядає з-під вхідних дверей цього будинку.

Praha_12 Praha_12a Praha_12b

   Навпроти помітно стару вивіску акціонерного товариства “Врублевський і Спілка”, яке займалося торгівлею меблями на початку минулого століття. В дворі можна побачити ворота відомого варшавського клубу “Sen Pszczoły”, який знаходився тут до пожежі  будинку в 2013 році.

Praha_11 Praha_11bPraha_11a

Praha_29

   Після цього клуб переїхав в будівлю колишньої горілчаної фабрики “Конесер” на вулицю Зомбковську 27/31. Після II Світової війни фабрика почала занепадати, а на початку 2000-х її вирішили перетворити в мистецький простір. Зараз тут крім нічного клубу знаходиться кілька галерей, театр та кафе.

Praha_23

   Саме завдяки неповторній атмосфері кількість цікавих закладів на Празі тільки зростає. На вул. 11 Листопада, 22 знаходяться поруч два невеликі бари, де часто проводять класні концерти – “Chmury” i “Skład Butelek”. Влітку в дворі виставляють літній майданчик і навіть стіл для пінг-понгу. Через велику кількість доброго алкоголю та цікаве сусідство ці заклади називають центром “Бермудського трикутника” Праги, де іноді пропадають гаманці та сумки. Обережність ніколи не завадить. :-P

Praha_18

   Praha_28

   На Віленській знаходиться старий, проте добрий ресторан “Sens Nonsensu” , де інколи грає жива музика, а на Зомбковській розташований культовий бар “W Oparach Absurdu” та “Łysy Pingwin”.  Поява творчих людей на Празі вплинула також на розвиток графіті. Багато пустих та занедбаних стін перетворились в чудові малюнки.

Praha_21 Praha_21b

   “Чим довше думаєш про майбутнє, тим коротшим воно буде”. А як ви думаєте?

Praha_21a

    Напевно, в виборі кольорового оформлення місцевої податкової теж якусь роль зіграло мистецтво. :-)

Praha_06

    На закінчення розповіді про Прагу залишився ще один звичайний та особливий водночас будинок. Панельна багатоповерхівка, що зустрічає всіх, хто прибуває на Східний Вокзал, є найдовшим будинком Варшави та зіграла головну роль в кліпі однієї з моїх улюблених груп “Travis”. :-)  Приємного перегляду!

Praha_07

   Такі райони, як Прага, є всюди. Вони не завжди помітні з першого погляду, але виявляються в рази цікавішими за “розкручені” місця. Варто лише докласти трохи зусиль.  ;-) А які цікаві райони в інших містах знаєте ви?

Діліться з друзями та залишайте свої думки в коментарях!
  Схожі статті:
  12 спогадів про Уганду
  Казахстан. Гдє-гдє? В Карагандє!
  7 ісландських історій

  Залиште відгук

  Ви повинні бути авторизовані, щоб залишити коментар.