Думка про те, що варто поїхати в Лодзь з’явилась, як завжди, зненацька. Випадково побачене фото, раптова ідея і вже за кілька днів ми сидимо в автобусі в напрямку цього, на перший погляд, досить стандартного регіонального центру центральної Польщі.

   Ще з часів II Світової війни Лодзь був сумновідомий завдяки одному з найбільших гетто в Польщі. Гуляючи по місту, мимоволі закрадається думка, що багато з будівель того часу так і залишились недоторканими. В лодзькому гетто за весь час його існування перебувало близько 204 тисяч євреїв, вижило з яких не більше десяти тисяч. Велика частина загиблих євреїв (45 тисяч) була похована на новому єврейському цвинтарі, який знаходиться на північ від центру міста, та є найбільшим кладовищем Європи. Загальна кількість захоронень тут сягає 180 (!!!) тисяч чоловік. Навіть уявити таку цифру досить складно..

Lodz_ghetto_07

Фото з архіву www.vintag.es

Lodz_ghetto_08

   Та досить про сумне. В 2009 році сірий та непривітний Лодзь вирішили трохи оживити. В цей час на світ народилась ідея створення Galeria Urban Forms для покращення іміджу міста. І вже через два роки на стіні кам’яниці на розі вулиць Поморської та Стерлінга з’явився перший mural (мурал). Це була робота іспанського автора Aryz – дівчина, в якої, під час купання в ванній, з рук вилітають листи паперу.

str_art_75

   Але це був лише початок грандіозного задуму. З того часу в Лодзі вже тричі проводився фестиваль монументального мистецтва (муралів). І кожного року, восени, в місті з’являлось все більше і більше таких незвичайних та красивих робіт. Наразі місто може похвалитись тридцятьма роботами від авторів з Польщі, Іспанії, Німеччини, Бельгії, Чилі та інших.

str_art_69 str_art_102

str_art_72 str_art_96

   Один з малюнків, що знаходиться на вулиці Piotrkowska,152, донедавна був найбільшим в Європі.

str_art_100

   Деякі муралі створювались спеціально з нагоди певних подій. Наприклад, цей різнобарвний шедевр малювався до фестивалю “Viva Flamenco”, що відбувався в Лодзі в 2012 році.

str_art_74

   Оскільки цікавих робіт в місті дійсно багато, то зорієнтуватись в їх пошуку може бути досить складно. В теплу пору року галерея організовує автобусні екскурсії, які відбуваються, як правило, в неділю, тривають три години та коштують близько 18 злотих. Та якщо ви любите гуляти містом пішки, то карта розташування стріт-арту вам неодмінно стане в пригоді. Шукаючи роботи лише за їх приблизним розташуванням, можна з легкістю намотати більше 20 кілометрів Лодзем, що ми і зробили. :-P

Насправді, в розвитку мистецтва в Лодзі відіграло величезну роль розташування в ньому вищезгаданого єврейського гетто. Під час прогулянок містом помічаєш безліч невикористаних площ для малюнків на стінах як жилих, так і закинутих будівель. Саме тому є впевненість в тому, що монументальний живопис ще довго буде лицем Лодзя. Проте місто активно розвивається і в інших сферах мистецтва. В парку “Зрудліска” знаходиться палац “Короля бавовни” Лодзя кінця 19 століття Шейблера з цікавим музеєм кінематографу всередині. На центральних вулицях можна побачити велику кількість сучасних пам’ятників, вивісок на будинках чи, не таких масштабних як муралі, графіті. Переглянути більше робіт з Лодзя та інших міст світу можна в окремій галереї Street-Art.

str_art_68

str_art_71

Lodz_ghetto_01 Lodz_ghetto_02 Lodz_ghetto_05

   Якщо ж вам стане нудно споглядати мистецтво, то можна прогулятись по одній з найдовших пішохідних вулиць Європи – Пьотрковській (Piotrkowska), довжиною 4,9 кілометра. Віддавна ця вулиця була головною артерією міста, а тому на ній розташовано багато красивих будівель, починаючи від банку Вільгельма Ландау (будинок 29) і закінчуючи неймовірним Костьолом Зіслання Святого Духа, збудованим на початку 19 століття.

Lodz_ghetto_03 Lodz_ghetto_04

   Врешті після великої кількості прогулянок варто подумати над тим, де перекусити. В Лодзі дійсно хороших місць не так багато, проте однозначно до них відноситься заклад з мережі “Manekin”. Достатньо сказати, що коли ми прийшли туди, то довелось чекати в черзі на столик, а коли виходили – черга була ще більша. Смачна кухня, цікавий інтер’єр і хороша музика практично гарантовані. І журек там оформлений добре. ;-)

Lodz_ghetto_06

  Насамкінець додам трохи дьогтю в бочку лодзинського меду. Хоча місто і поволі відживає, реставрується та оновлюється, все ж два дні-це максимум, який тут варто провести в якості гостя. Але і за такий  короткий час, як показує практика, можна побачити дуже багато цікавого. :-) Time 2 Go! Час подорожувати!

Діліться з друзями та залишайте свої думки в коментарях!
  Схожі статті:
  Типові помилки мандрівника
  Прага. Невідома сторона Варшави
  Ранок в небі

  Залиште відгук

  Ви повинні бути авторизовані, щоб залишити коментар.