Про місто на Босфорі написано дуже багато. І для цього існують вагомі причини… Стамбул чіпляє зсередини: своїм ритмом, пристрастю та серцем. Місто, що поєднує в собі європейську організацію життя та азійський колорит, кожного разу зустрічає відкритими обіймами. А ти, в свою чергу, з такими ж почуттями йдеш йому назустріч.

Стамбул_між_Сходом_та_Заходом

   Відразу по прильоті в другий за величиною аеропорт міста, імені Сабіхи Гьокчен, починаєш усвідомлювати масштаби Стамбулу. Такої інтенсивності руху автобусів я не бачив поки більше ніде. Один шатл приїжджає на зміну іншому, паралельно курсує публічний транспорт. А до головного аеропорту імені Ататюрка, крім автобусних маршрутів прокладена ще й гілка метро.

Стамбул_між_Сходом_та_Заходом_03

   Якщо додати до цього швидкісні трамваї, фунікулери, дві канатні дороги та майбутню лінію Мармарай, що повинна з’єднати два береги Босфору під водою, стає зрозуміло, що про транспортне питання в місті подбали. Звісно спробувати всі варіанти пересування зовсім необов’язково, але проїхатись трамвайною лінією, що курсує від центральної площі Таксім по найбільш людній вулиці Істіклаль, та поплавати на  поромах, що постійно курсують між Анатолією (європейською частиною міста) та Фракією (азійською), дійсно варто.

Стамбул_мІж_сходом_та_заходом

Стамбул_між_Сходом_та_Заходом_18

    В Стамбулі неможливо дистанціюватись від запахів. Базари з рибою та спеціями, вуличні лотки з кебабами та смаженими каштанами, запах моря, до якого лише подати рукою… Всі вони змішуються в якийсь неймовірний букет ароматів, який неможливо ні з чим сплутати. Це справжній запах Стамбулу-древній, як і саме місто. Найкраще він відчувається в районі пристані Еміноню: тут і Галатський міст, на якому завжди багато рибалок, а тому і свіжої риби,  і Єгипетський базар зі спеціями та солодощами, і безліч лотків з вуличною їжею.

Стамбул_між_Сходом_та_Заходом_04

Стамбул_між_Сходом_та_Заходом_17

Стамбул_між_Сходом_та_Заходом_16

   Абсолютно іншим є сприйняття міста через слух. Вперше нам довелось це зрозуміти в 5 ранку, коли крізь наші вікна долинув голос муедзина. Служитель при мечеті співає азан (заклик мусульман до молитви) п’ять разів на день. І якщо спочатку це незвично та, навіть, змушує прокидатись посеред ночі, далі лише вплітається в загальний образ міста на Босфорі. Спів, що лунає з мінаретів по всьому Стамбулу, немов перекидає тебе в абсолютно іншу реальність. Це те, що неодмінно варто сприйняти “на власні вуха”. ;-)

Стамбул_між_Сходом_та_Заходом_12

   Крім релігійних звуків повсюди чутно заклики щось купити чи відвідати якесь кафе. В Стамбулі знають, що за покупця варто боротись. Чим голосніше та наполегливіше, тим краще. :-)  Саме тому вас не повинно дивувати, коли турок заговорить з вами українською, російською, німецькою чи французькою. На такому величезному туристичному ринку, яким є Стамбул, без знання мов не вижити. Як сказав нам чи то власник, чи адміністратор одного закладу на Галатському мості: “Я знаю вісім мов. В іншому випадку бізнес не працював би так, як працює зараз.”

Стамбул_між_Сходом_та_Заходом_21

   Стамбул-величезне місто, а тому зорієнтуватись спочатку буває досить тяжко. Але якщо потрапляєш сюди вперше, то варто звернути увагу на райони Султанахмет та Бейоглу. В першому зосереджені всі визначні історичні пам’ятки міста: Голуба мечеть та  Айя Софія, палац Топкапі, Цистерна Базиліка (Yerebatan Sarnici).

Стамбул_між_Сходом_та_Заходом_19 Стамбул_між_Сходом_та_Заходом_22

Стамбул_між_Сходом_та_Заходом_05

  В іншому-бурлить життя сучасного Стамбулу: тут величезна кількість магазинів, кафе та клубів, кожного вечора по вулиці Істіклаль прогулюються тисячі жителів та гостей міста.

Стамбул_між_Сходом_та_Заходом_28

   Але цей район цікавий також і мистецтвом. Такої кількості стріт-арту я не бачив в жодній іншій частині Стамбулу. Тому якщо любите графіті та вуличні інсталяції, вам дорога в Бейоглу.

Processed with VSCOcam with m3 preset Стамбул_між_Сходом_та_Заходом_09

   Та куди б ви не пішли, вас всюди будуть супроводжувати котики.  ;-) Начитавшись історії від Надії Бражник, нам стало цікаво чи насправді їх так багато в місті на Босфорі. Так ось, за два з половиною дні ми зустріли не менше 80 котів! І що цікаво, всі вони щасливі, вгодовані та задоволені життям. А пояснення цьому надзвичайно просте..

Стамбул_між_Сходом_та_Заходом_10

  Мабуть, немає більше міста в Європі з такою кількістю та різноманітністю вуличної їжі. Кебаби, лаваші, піти, смажені каштани, кумпір (фарширована картопля).. Але в першу чергу це Balik Ekmek, що дослівно перекладається як “риба в булці”,  та мідії.  Найсмачніші сендвічі з скумбрією чи ставридою можна спробувати при вході в рибний базар біля Галатського мосту. Просмажена на пательні рибка з овочами та листками свіжого салату, приправлена сіллю та лимонним соком-що може бути смачніше? Аж в самого апетит розігрався.. :-) Єдиний мінус, що сендвічі починають продавати лише близько обіду, до того часу свіжої риби ніхто не приносить. Щодо мідій, то побачити їх продавців можна на кожному кроці. Фаршировані рисом зі спеціями молюски коштують всього 1 ліру (4 гривні) за штуку. Приготуйтесь до того, що не зможете зупинись. ;-)

Processed with VSCOcam with lv01 preset

   Запити ж цю всю смакоту завжди можна фрешом зі свіжих фруктів, які в Стамбулі роблять практично всюди. При чому ціна за стакан коливається від 1 до 3 лір (!), а самі лотки з фруктами виглядають дуже апетитно.

Стамбул_між_Сходом_та_Заходом_15

   І, нарешті, останнім і найважливішим враженням від Стамбулу залишиться візуальне. Це місто, обриси якого міцно закарбовуються в пам’ять, яке прекрасне і вдень, і на заході сонця, і вночі. Коли ще не прокинулись місцеві та туристичні групи, варто не пошкодувати 17 лір (9 доларів) та піднятись на Галатську вежу за неймовірною панорамою на місто.

Стамбул_між_Сходом_та_Заходом_11

   Згодом скористайтесь міськими поромними лініями, щоб відправитись в азійську частину Стамбулу до районів Ушкюдар чи Кадікьой. Прихопіть з собою трохи хліба, адже за кожним поромом постійно літає величезна кількість чайок, яких можна годувати ледь не з руки.

Стамбул_між_Сходом_та_Заходом_29

   Якщо ж є трохи більше часу, то на заході сонця, варто взяти малий тур по Босфору та побачити одночасно і вечірній, і нічний Стамбул. Пропливаючи під велетенським Босфорським мостом, що вночі світиться всіма кольорами веселки, отримуєш незабутні емоції.

Стамбул_між_Сходом_та_Заходом_24 Стамбул_між_Сходом_та_Заходом_25 Стамбул_між_Сходом_та_Заходом_27

   Варіантів відчути Стамбул є дуже багато. Кожен з них по-своєму неповторний та цікавий. Основне, що варто пам’ятати – будьте готовими сприймати щось нове. Тоді ваша подорож до міста на Босфорі запам’ятається на все життя! Time 2 Go! Час подорожувати!

Діліться з друзями та залишайте свої думки в коментарях!
  Схожі статті:
  Середньовічний Меджибіж: подорож в часі!
  7 питань про Париж
  7 питань про Детройт

  Залиште відгук

  Ви повинні бути авторизовані, щоб залишити коментар.