Існує перевірена істина про те, що, навіть живучи в певному місті, дослідити його до кінця просто неможливо. Що тоді можна говорити про місце, де був всього кілька разів? Безумовно без площі Ринок, єврейського району Kazimierz чи королівського Вавеля, Краків неможливо уявити таким, яким ми бачимо його сьогодні. Але якщо часом відхилитись від знайомого маршруту і трохи покластись на удачу, то можна відкрити для себе щось зовсім нове – прихований Краків.

Krakow_00 Krakow_01 Krakow_02

   Дивно, але на найвищу точку міста, курган Кракуса (Kopiec Krakusa), звертають увагу дуже мало людей. Якщо йдеться про панораму, то більшість вибирає пагорб Косцюшка, а курган залишається якось осторонь. В південній частині Кракова подорож, як правило, закінчується фабрикою Шиндлера і колишнім гетто. А даремно…

Krakow_05

   Курган Кракуса цікавий одразу з кількох причин. В першу чергу тому, що це найдревніша конструкція створена людськими руками на території сучасного Кракова. По-друге, за легендою саме тут був похований легендарний засновник міста принц король Кракус, хоча при розкопках людських останків так і не було виявлено.Krakow_04

   Вигляд на місто з найвищої його точки, чесно кажучи, не вражає. В хорошу погоду з кургана добре видно лише колишнє єврейське гетто, спальні райони та електростанцію в  Новій Хуті, в той час як центральна частина міста проглядається досить слабо.

Krakow_06 Krakow_07

Krakow_08

   Проте якщо повернутись в іншу сторону, то перед очима відкривається надзвичайно цікаве місце. Каменоломна компанія “Лібан та Еренпрайс”, якою керували дві відомі єврейські сім’ї з району Podgórze, відкрила тут вапняковий кар’єр в 1873 році. З того часу він розростався, будувались нові приміщення, до в’їзду була підведена залізнична колія. Та з приходом нацистів видобуток вапняку прикрили, а територію почали використовувати як виправно-трудовий табір, де з 1942 до 1944 року були ув’язненими 800 поляків.

Krakow_09 Krakow_12

   Площа кар’єру відгороджена від кургана металевим парканом, але “добрі” люди постарались та зробили в ньому діру. Завдяки цьому до кар’єру можна підібратись впритул, а при хорошій погоді навіть спуститись донизу.

Krakow_13 Krakow_13a

   На початку 90-х років до Кракова приїхав Стівен Спілберг, щоб зняти свій оскароносний “Список Шиндлера”. З огляду на те, що отримати  дозвіл на зйомку в колишньому концтаборі Плашув (Plaszow) було практично нереально, режисер вирішив знімати саме в цьому кар’єрі. Кілька будівель, створених спеціально для фільму, залишились там і до цього часу.

Krakow_11 Krakow_14a

   Зовсім поруч з курганом Кракуса знаходиться цвинтар Podgorski. Якщо йти вздовж кар’єру, залишаючи кладовище по ліву сторону, то врешті можна опинитись перед величезною незабудованою площею. Вся ця територія колись належала до концентраційного табору Плашув. За час його існування (з 1942 по 1945 роки) через табір пройшло близько 150 тисяч чоловік.

Krakow_16 Krakow_17 Krakow_18 Krakow_19

   По дорозі до Плашува знаходиться невелика гора, з якої в одну сторону добре проглядається індустріальний район, а в іншу – курган Кракуса.

Krakow_24 (2)

Krakow_15

   На території меморіального комплексу зараз знаходиться лише кілька пам’ятників на згадку про жертв нацистів, яких за три роки за різними даними набралось від 8 до 10 тисяч. Основним місцем розстрілу та поховання жертв концтабору є так звана Хуйова Гірка (Hujowa Górka, Chujowa Górka), названа в честь угорського офіцера СС Альберта Хуяра, який особисто відповідав за страту людей.

Krakow_10 Krakow_20

   Така назва швидко набула популярності серед самих в’язнів, адже чорний гумор залишався одним з небагатьох чинників, що допомагав не зламатись в практично безвихідній ситуації. Менше ніж за півроку яма глибиною 5 та окружністю 50 метрів була заповнена. Зараз на цьому місці знаходиться пам’ятний хрест.

Krakow_21 Krakow_22

   З лютого 1944 розстріли в Плашуві перенесли в місце під назвою Чіповий Долек (Cipowy Dolek), на якому двадцять років по тому був збудований меморіал “Вирвані серця”. П’ятеро постатей витесаних в камені, з діркою на місці сердець, символізують п’ять різних народів-жертв концентраційного табору Плашув.

Krakow_24 Krakow_23

   Навіть попри те, що, на відміну від Аушвіцу, в краківському концтаборі практично немає ніякої експозиції, від самого місця все одно віддає неприємним холодом. Залишається сподіватись, що такий злочин проти людства більше ніколи не повториться.

Діліться з друзями та залишайте свої думки в коментарях!
  Схожі статті:
  Як безплатно попасти в найкращі музеї Європи?
  Стокгольм або Де живе Карлсон
  Автостопом до Гавани. Берлін

  Залиште відгук

  Ви повинні бути авторизовані, щоб залишити коментар.