Досить часто ми безпідставно узагальнюємо незрозумілі нам явища чи речі. Не маючи відповідних знань, досить легко підвести все під одну планку. А в розрізі географії це зробити надзвичайно просто. Скажімо, Африка для багатьох виглядає “білою плямою”, де у всіх країнах є племена, схожі звичаї та рівень життя. Проте, як показує практика, зовсім невідомі для нас держави можуть, як мінімум, не поступатись більшості східноєвропейських країн. Принаймні, в якості доріг та цінах на продукти харчування. :) До цього списку однозначно входить і Габон, про який власне і піде мова.

  1. Економіка. Габон – одна з найбагатших країн Африки. Завдяки видобутку нафти, газу та руд він займає третє місце на континенті за рівнем ВВП після Екваторіальної Гвінеї та Сейшельських островів.

  2. Населення. Населення Габону складає трохи більше 1,5 млн чоловік, з яких фактично третина проживає у столиці країни – Лібревілі. Це пояснюється не лише рівнем життя в головному місті країни, а й тим, що Габон на 80% покритий джунглями, умови проживання в яких не віднесеш до надто приємних.

Gabon_11

     У столиці живе багато вихідців з Кот-д’Івуару та Сенегалу, які, в основному, займаються торгівлею при дорозі або на туристичних базарах.

   3. Влада. За 45 років незалежності від Франції в Габоні змінилось всього три президенти. Перший, Леон Мба, провів у країні досить багато реформ, його іменем названий аеропорт Лібревіля, один із центральних проспектів, а тіло самого президента зберігається в мавзолеї (!). От тільки сам мавзолей виглядає на порядок простіше та симпатичніше, ніж той, що в Москві. От хто скаже, що ці дві гарні пташки тримають в себе під крилами першого президента країни? :)

Gabon_26  З двома наступними ситуація простіша. Старший, Омар Бонго, узурпував владу після Мба, заборонив всі партії крім своєї та керував країною близько 42 років. Після того як він помер в іспанській лікарні в 2009, на виборах по щасливому збігу обставин виграв його син. Кажуть, що не без протекторату Франції, які знали, що очікувати від сина колишнього президента.

  Президентська влада в країні чимось нагадує правління в нас Януковича. Максимальні повноваження голови держави, кортежі, “завдяки” яким перекривають перекривають дороги, і таким чином виникають величезні корки в столиці, мінімум 5 маєтків та резиденцій, одна з яких включає в себе навіть поле для гольфу. Якщо глянути на неї на карті, то порівняння з Межигір’ям з’являється саме по собі. Немаленька така плямка..

Gabon_05  До слова, за фотографування Palais Presidentiel (Президентського Палацу), що розташований на прибережному проспекті Незалежності, можна навіть потрапити за грати. Я обійшовся зауваженням та процесом видалення відзнятих кадрів під наглядом президентської гвардії. Проте згодом свої кадри я все ж зробив. :)

Gabon_27 Gabon_28  4. Віза. Її можна отримати як у посольстві Габону в Москві, так і по прибуттю в аеропорту. Проблема з другим варіантом в тому, що для отримання візи необхідно мати оригінал офіційного листа-запрошення, затверджений Міністерством Закордонних Справ в Габонi. Його може оформити турфірма чи компанія, з якою ви працюєте, і передати його вам вже на місці. Віза коштує 45000 франків або 70 євро та може бути оплачена готівкою по прибуттю. Обов’язково варто мати квитки на літак в дві сторони та маршрут подорожі (у випадку туристичної мандрівки). Також не варто забувати про “жовту книжечку” – паспорт щеплень, де повинна бути відмітка про вакцинацію від жовтої лихоманки.

   До речі, у зв’язку з епідемією Еболи у сусідніх країнах, при в’їзді до Габону пасажирів перевіряють на наявність у ни гарячки. Виглядає, чесно кажучи, трохи дивно. :)

Gabon_19

  Сам процес отримання візи в аеропорту досить хаотичний. У всіх збирають документи та передають прикордоннику, який їх перевіряє. Потім він викрикує ваше ім’я, щоб отримати оплату за візу та оригінал запрошення, якщо ви його ще не віддали. В той же час багатьох людей зустрічають місцеві жителі, які через віконце викрикують імена пасажирів, показують таблички та передають всі необхідні документи. Це було настільки незрозуміло спочатку, що я вперше не розчув свого прізвища і на мене довелось вказувати пальцем. :-P

Gabon_17 Gabon_18  5. Гроші. Валютою Габону є центрально-африканський франк, який використовується також у Камеруні, Чаді, Центрально-Африканській Республіці, Конго та Екваторіальній Гвінеї. Курс стабільний вже більше 15 років та практично намертво прив’язаний до євро (1 євро=656 франків). Саме тому до Габону ні в якому разі не варто брати долари. Комісія для їх обміну на порядок вища, а курс непередбачуваний. При купівлі франків ви платите мінімальну комісію, проте при обміні в іншу сторону вона може бути від 3 до 7 відсотків. Тому краще не міняти все сразу, все таки банків у Габоні вистачає. LP (Lonely Planet) радить міняти гроші в аеропорту, проте якщо мова йде про купівлю євро місцеві міняли ставлять надто завищені ціни за свої послуги (станом на початок 2015 року вони хочуть 7%).

   До речі, існує подібна валюта з назвою західно-африканський франк. Вона використовується у 8 країнах Африки: Бенін, Буркіна-Фасо, Гвінея-Бісау, Кот-д’Івуар, Малі, Нігер, Сенегал і Того. Цей франк також жорстко прив’язаний до євро і має такий же курс, як і його центрально-африканський відповідник. Проте в більшості випадків оплата одним франком в країнах, де використовується інший, неможлива.

  6. Флора та фауна. В Габоні не так багато туристів, проте ті,що приїжджають сюди, роблять це заради природи. Тут проживає найбільша популяція горилл у світі, також водяться гіппопотами, буйволи, гієни, слони та крокодили. Влітку біля берегів Габону можна побачити горбатих китів, а взимку спостерігати за народженням океанських черепах. Щодо рослин, то їх різноманітність теж вражає. Близько 20% всієї флори Габону є ендемічною, тобто такою, яка має обмежений ареал поширення і яку тяжко знайти в інших частинах світу.

Gabon_04 Gabon_08   Найбільш поширеними представниками тваринного світу є ящірки та комарі. Що одних, що других в країні вистачає з головою. Від перших рятуватись не потрібно, вони самі дуже лякливі, а від других врятує репелент та довгі рукави. :)

Gabon_24

   Для збереження популяції тварин та припинення винищення флори в країні функціонує 13 національних парків. Найвідомішими є Лоанго, Лопе та Івінго.

Gabon_12

  7. Їжа. Про ресторани та кафе Лібревіля я розповім детальніше в іншій статті. З незвичної для нас їжі в Габоні – коріння маніока та банани plantain, які, в основному, використовують як гарнір, специфічний соус одіка, який ще називають “габонським шоколадом”. В країні багато риби та океанської їжі, і точно не бракує свіжих та екзотичних фруктів.

Gabon_14Gabon_22  8. Дороги. Влада Габону досить розумно розпорядилась частиною наявних нафтових свердловин. Віддавши їх у розробку Китаю, Габон отримав величезну суму грошей на розвиток власної інфраструктури. Цікаво, що її розбудовою займаються ті ж китайці. Таким чином всі задоволені: Габон розвивається, Китай опрацьовує місцеву нафту, виділяє гроші на дороги, які роблять китайські підрядники. :) Якість доріг хороша, якщо не виїжджати далеко від центру та основних магістралей. Проте з часом, думаю, доберуться і туди.

Gabon_09Gabon_07  9. Релігія. Переважна більшість країни – християни, серед яких виділяються римо-католики, протестанти та єговісти. Проте навіть в такому випадку в християнські обряди тісно вплітаються язичницькі ритуали, що прийшли від різних племен.

Gabon_03 Gabon_10  В Габоні святкують Новий Рік, Різдво та Пасху. Ялинка в екваторіальному кліматі виглядає, як мінімум, незвично. :)

Gabon_16  10. Мова. Офіційною мовою країни є французька, нею говорить практично все населення Габону. Зорієнтуватись в країні без її знання може бути досить і досить тяжко, англійську знають не так багато, навіть у столиці з цим виникають проблеми. Перед французькою основними мовами країни були представники сім’ї банту: фанг, мбере і сіра. Кожною з них до цього часу володіє близько 25% населення. Більшість із мов банту не мають писемності.

   Якщо ви хочете завоювати прихильність місцевого населення або, принаймні, трохи порозумітись, варто вивчити кілька слів на фанг.

Мболо! – Привіт!

Йо нум ва? – Як справи?

Ма нум ва – Добре

Ма во зенг – Я голодний

Ма кобе кі фанг – Я не говорю на фанг

Акіба! – Дякую!

  11. Племена. Найбільшим з них є фанг, мовою якого розмовляє практично вся північ та центр країни. Серед інших можна виділити пуну, мітсого та кота, проте найбільш цікавим є плем’я пігмеїв, що населяє джунглі на півночі країни недалеко від кордону з Екваторіальною Гвінеєю та Камеруном. В Габоні цей народ носить окрему назву “бабінга”. Пігмеї є найнижчими людьми на Землі, їх ріст досягає всього 140-145 см у дорослих представників чоловічої статі. Займаються полюванням, рибальством  та збиранням плодів.

  12. Транспорт. Питання, що цікавить мандрівників, мабуть, найбільше. Добратись до Габону можна трьома найпопулярнішими авіамаршрутами. Перший, найшвидший та найдорожчий, пролягає через Париж та обслуговується AirFrance. Два інших займають порівняно досить багато часу (14-18 годин проти 9), проте і коштувати будуть дешевше. Варіант перельоту через Адіс-Абебу рейсом Ethiopian Airlines або через Стамбул літаком Turkish Airlines обійдеться мінімум в 1,5 рази дешевше, ніж французькаий варіант.

Gabon_01   Всередині країни найкращим способом пересування є автомобіль. Їздити загалом безпечно, не проблематичніше, ніж, скажімо, в Україні. Звісно, по Лібревілю можна користуватись послугами shared taxi (маршрутки) або звичайного таксі, які загалом зовсім не дорогі (1000-3000 франків за звичайне таксі всередині міста). Проте якщо ви хочете виїхати за межі столиці та поїздити по країні, можуть виникнути проблеми. Громадський транспорт розвинутий погано, поїзди їздять довго та не всюди, де потрібно, а внутрішні авіалінії коштують близько 300 доларів за квиток у дві сторони.

Gabon_21  13. Сувеніри. З Габону варто привезти вироби з дерева. Віддавна у багатьох племенах плекалась культура обробки деревини, завдяки чому вони могли вполювати собі здобич чи здобути прихильність богів. До цього часу ці традиції залишились незмінними, тому на сувенірному ринку в Лібревілі чи навіть за містом при дорозі у місцевих майстрів можна купити класні статуетки тварин та людей, племінні маски чи оригінальне намисто з кокосового дерева.

Gabon_06 Gabon_15 Gabon_20  14. Лібревіль. Столиця Габону відноситься до найдорожчих міст світу. Проживання, харчування в кафе чи купівля продуктів у супермаркетах – все, як мінімум, на рівні західноєвропейських столиць. Проте навіть в такому випадку є варіанти скористатись Couchsurfing чи подорожувати автостопом, який тут досить розвинутий. Більше про Лібревіль читайте згодом на сайті. ;)

  А ви би хотіли потрапити до Габону? Time 2 Go в Африку! Час подорожувати!

Діліться з друзями та залишайте свої думки в коментарях!
  Схожі статті:
  Кахетія. Люди, вино та історія
  Швейцарія. Перша зустріч
  Местіа:Чалааді,Корулді та історія Сванетії

  Залиште відгук

  Ви повинні бути авторизовані, щоб залишити коментар.